Kas par to jāzina vecākiem
Zobiņu nākšana vecākiem atnes ne tikai sajūsmu par jauno posmu mazuļa dzīvē, bet nereti arī satraukumu un virkni jautājumu. Vai zobi nenāk pārāk vēlu, vai tie nāk pareizā secībā, kā izvēlēties pastu, un vai tiešām “zobu dēļ” mēdz paaugstināties arī bērna ķermeņa temperatūra? Uz šiem un citiem aktuāliem jautājumiem žurnālam “Mammām un tētiem. Zīdainis” atbild sertificēta pediatre neonatoloģe Inga Zandersone un medicīnas zinātņu doktore, bērnu zobārste Inga Briede.
Autore: Gunita Krilova
Imūnsistēmas aktivizēšanās
Bieži dzirdēts, ka dažādas ar saslimšanu saistītas pazīmes bērniem parādās, kad nāk zobi. Tāpat vecāku vidū ir izplatīts viedoklis, ka zobu nākšanas laikā bērniem pazeminās imunitāte, tāpēc pieķeras kāds vīruss un mazais saslimst. Ārste Inga Zandersone norāda, ka par pazeminātu imunitāti šeit nevarētu īsti runāt, bet par aktivizētu gan. “Zobu nākšanas laikā bērnam imūnā sistēma ir aktivēta, un tā var spēcīgāk reaģēt uz vielām, ko tā sastop šajā laikā, un izsaukt reakciju pret to, uz ko parasti nereaģētu. Es to nesauktu par imunitātes pazemināšanos. Tāpat zobu nākšanas laiks sakrīt ar laiku, kad mazulis kļūst sociāli aktīvāks, uzsāk piebarojuma ēšanu un viņa organisms saņem papildu kairinājumus no ārpasaules, kas arī var izsaukt aktīvāku imūnsistēmas reakciju, kas izpaužas ar dažādām slimības pazīmēm,” skaidro Inga Zandersone. Tāpat pats zobu nākšanas process organismā var radīt lokāla iekaisuma pazīmes – smaganas ir satūkušas, bet organisms uz to var atbildēt ar temperatūras paaugstināšanos.
Iespējamās blakusparādības
Paaugstināta temperatūra, sapampušas, zilganas smaganas, šķidra vēdera izeja, iesnas, diskomforts, sejas izsitumi, apsārtuši vaigi – tās visas var būt blakusparādības zobu nākšanas procesam. Lai kādas ir teorētiski iespējamās blakusparādības, pediatre Inga Zandersone uzsver: katrs bērns ir individuāls. Vienam zobiņi iznāk nemanot, bet citam – ar jūtamām blaknēm.
Ja mazulis jūtas labi, ir omulīgs, ēd un dzer, tad zobu nākšana vienkārši ir jāpārdzīvo. Tomēr, ja temperatūra sniedzas virs 38,5 0C vai bērns izjūt lielu diskomfortu vai kļūst neaktīvs, stāvokli būtu vēlams atvieglot. Temperatūru vajadzētu mazināt ar kādu vecumam piemērotu līdzekli – svecīti, sīrupu. Smaganas var sasmērēt ar kādu no pretsāpju geliem, ir arī pieejamas homeopātiskas tabletes zobu nākšanas atvieglošanai. Mazulim var dot košļāt vēsus graužamos riņķus, atdzesētus augļus vai mazuļiem domātu īrisa sakni.
Kā uzsver bērnu zobārste Inga Briede, smagana zoba nākšanas laikā var kļūt apsārtusi vai zilgana, ja zoba ceļā gadās asinsvads, kas izraisa asinsizplūdumu. Tas neesot nekas bīstams, taču galvenais ir vērot, lai sāpes netraucētu mazulim ēst, dzert un aizvērt muti. Gadījumā, ja smaganu sāpju dēļ bērns nevar paēst vai brīvi kustināt žokli, ir jāvēršas pēc palīdzības, un ļoti retos gadījumos nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.
Zobus bērniem sabojā vecāki
Atbildot uz aktuālo jautājumu, no kāda vecuma bērnam ir jāsāk tīrīt zobus, zobārste Inga Briede ir ar stingru nostāju – zobi bērnam ir jātīra, līdzko tie parādās. Viņa gan piebilst: “Zobu tīrīšanai ir jābūt bērnam patīkamai, tai ir jābūt bērna vecumam atbilstošai rotaļai. Mūsdienās ir tik daudz dažādas formas, krāsas un veidu zobu birstu, ka vecākiem atliek tikai izvēlēties! Silikona uzgaļi, mikrošķiedras uzpirksteņi un pat tīra marlīte – jebkas, kas mehāniski notīrīs zobus, būs gana labs. Galvenais ir tīrīt!” iedvesmo Inga Briede.
Jautāta, kas ir labākais līdzeklis bērna zobu tīrīšanai, zobārste atbild: “Mans viedoklis ir, ka jātīra ar vecumam un situācijai atbilstošu pastu. Ņemot vērā, ka daudzi bērni ēd pa nakti un ne vienmēr vecāki var perfekti atvasei divreiz dienā iztīrīt zobus, labāk tīrīt ar pastu, kas aizsargās zobu emalju, nevis tikai ar ūdeni.”
Zobārste pauž viedokli, ka bērnam pirmā vizīte pie zobārsta vajadzīga, pirms iznācis pirmais zobiņš: “Tā ir vizīte vecākiem. Tieši vecāki ir atbildīgi par bērna zobu veselību, un visbiežāk arī vecāki ir tie, kas sabojā bērna zobus. Tāpēc būtiski uzzināt svarīgāko, pirms tie iznākuši, jo katram situācija ir individuāla.” Tomēr Ingas Zandersones viedoklis ir bērna vizīti pie zobārsta plānot pēc divu gadu vecuma, uzsverot, lai sākotnējā pieredze mazulim pie šā speciālista būtu pozitīva.
Vērot bērna attīstību dinamikā
Jautājums par to, kad jāiznāk pirmajam zobam un cik zobiem jābūt viena gada vecumā, noteikti jāvērtē kontekstā ar bērna vispārējo attīstību.
“Tas ir jāskatās dinamikā! Parasti pirmais zobs, “pēc grāmatas”, nāk sešu mēnešu vecumā. Bet, ja bērns attīstās labi, ēd un svarā pieņemas atbilstoši, analīzes ir labas, taču gada vecumā zobu vēl nav, nevajadzētu uztraukties – reizēm ir vienkārši jāpagaida,” uzsver Inga Zandersone, norādot, ka ap bērna pusotra gada vecumu var vērsties pie speciālista, lai veiktu dziļākus izmeklējumus, ja zobi vēl nav iznākuši.
Tāpat zobu nākšanas secība ir ģenētiski noteikta, un ar dzīvesveidu vai ēšanu to nevar ietekmēt, tā norāda zobārste Inga Briede: “Protams, ir jāseko līdzi, vai iznāk visi zobi, tomēr to ietekmēt nav iespējams.” Arī zobārstes viedoklis ir, ka pusotrs gads būtu tas vecums, kad jāveic padziļinātas pārbaudes, ja mazulim nav parādījies neviens zobiņš.
Literatūra:
- Ramos-Gomez F., Ng. M. W. Into the future: keeping healthy teeth caries free: pediatric CAMBRA protocols. J Calif Dent Assoc, 2011.
- Ramos-Gomez, F.; Ng. M. W. Disease prevention and management of early childhood caries. J Mass Dent Soc, 2012; 61(3).
- Medeiros, P.; Otero, S.; Frencken, J.; Bronkhorst, E.; Leal, S. Effectiveness of an oral health program for mothers and their infants. Int J of Paed Dent, 2015.
- Skrīvele, S.; Care, R.; Bērziņa, S. Kariess un tā riska faktori 2−3 gadus veciem bērniem Rīgā. Rīga: RSU Zinātniskie raksti, 2010.
Avots: Latvijas vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” bezmaksas izdevums vecākiem “Mammām un tētiem. Zīdainis”
One Response